Kalkulátorok
BMI kalkulátor
A testtömegindex-kalkulátor segítségével megtudhatja, hogy testsúlya ideális-e, netán a túlsúlyos, az elhízott, vagy esetleg a túl sovány kategóriába tartozik-e. A kiszámításhoz csupán testsúlyát (kg-ban) és testmagasságát (cm-ben) kell megadnia!
(Forrás: Dr. Pados Gyula: Túlsúly - Elhízás megelőzése és kezelése)
Atherogén index kalkulátor
Az egyszerű - ujjbegyszúrásos - műszeres mérés az összes koleszterin mennyiségét, az úgy nevezett összkoleszterinszintet mutatja, így a kapott értéket nem önmagában kell értékelni, hanem a többi lipid paraméterrel együtt. A koleszterin nem vízoldékony, ezért csak különböző fehérjékhez kötődve szállítódhat a vérben. Az egyik az ún. LDL molekula („rossz koleszterin”), ami képes bejutni az érfalba, és így belőle az ott felszabaduló koleszterin lerakódhat. A másik a HDL molekula („jó koleszterin”), ami képes a koleszterin lerakódását megakadályozni. Ezért nagyon fontos, hogy milyen a koleszterin szint és a HDL-koleszterin szint aránya. Ezt az arányt egy atherogén index nevű hányados mutatja meg.
(Forrás: Dr. Pados Gyula - Dr. Audikovszky Mária: A KOLESZTERINTŐL A SZÍVINFARKTUSIG)
Szív és érrendszeri rizikóbecslés
A szív- és érrendszeri rizikóbecslés arra ad választ, hogy jelenlegi egészségi állapotában mennyire van kitéve egy későbbiekben bekövetkezhető - akár súlyos kimenetelű - szív- és érrendszeri történésnek. A konkrét végeredmény arra vonatkozik, hogy Önnél mennyi az esélye annak, hogy az elkövetkező 10 évben bármilyen szív- és érrendszeri megbetegedés kialakuljon. Ha kapott érték magasabb, mint 1 százalék feltétlenül forduljon szakemberhez!
(Forrás: Dr. Pados Gyula - Dr. Audikovszky Mária: A KOLESZTERINTŐL A SZÍVINFARKTUSIG)
Vérnyomás kalkulátor
A vérnyomásról nagyon sok szó esik manapság, hiszen ha túl magas, az sok súlyos betegség előfordulási valószínűségét növeli. A kalkulátor segítségével megtudhatja, hogy vérnyomásértéke az optimális tartományba esik-e, avagy érdemes a magas-vérnyomás betegség kialakulásának veszélyére gondolnia. Felhívjuk figyelmét, hogy a vérnyomásérték egyszeri mérése nem ad releváns eredményt, a legalább egy hétig minden nap mért vérnyomásértékek átlagát tekintse saját vérnyomásértékének, és lehetőség szerint azt írja be. (Kérjük, figyeljen az adatok helyes megadási sorrendjére!) Ha a kapott válasz szerint a vérnyomása eltér a normálistól, vagy az optimálistól feltétlenül forduljon szakemberhez!
(Forrás: Dr. Barna István: Magas vérnyomás)
Facebook
Csatlakozz közösségünkhöz!
Instagram
Kövess minket instagramon!